Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Силистра

Доц. Илкер Чолту: Няма човек в района на земетресението, който да не е загубил близък

Доц. Илкер Чолту: Няма човек в района на земетресението, който да не е загубил близък

Няма човек в района на земетресението, който да не е загубил близък. Това разказа пред БНР доц. Илкер Чолту от Адана, който е преподавател по немски език в Университета „Чукурова“.

"Получаваме много съобщения за загинали и пострадали студенти и преподаватели. Мъката е голяма. Тя е навсякъде". 

До 20 февруари всички занятия са преустановени.

Град Адана беше силно засегнат от опустошителните трусове.

„Градът ни е разделен на стара и нова част. В Стария град къщите са с ниско строителство, в новата част има 20, даже 30-етажни блокове. Трусовете засегнаха тези високи сгради. В старата част къщите са непокътнати".

Противоземетръсните норми са спазени, но на малка площ са построени 15-20 етажни сгради, обясни още доц. Илкер Чолту.

"Според нас земята не успя да поеме тази тежест".

Над 15 000 станаха потвърдените жертви от земетресението в Турция и Сирия

На четвъртия ден след разрушителните трусове в Турция надеждата за спасяване на хората не е изгубена. Милиони хора са засегнати от бедствието. Хиляди са настанени във временни жилища и палатки. Живеят в страх от следващ трус. Спасителните работи продължават денонощно.

Спасителите се ориентират, когато чуят зов за помощ изпод срутените сгради. Близките на затрупаните също стоят денонощно до сринатите сгради. Надеждата да прегърнат отново близките си понякога се оправдава. Късно снощи спасители откриха оцелели в Газиантеп.

На места обаче помощта не успява да пристигне на време. Според Мюмюн Топчу, който преди часове се завърна от Адана, причината е в обширната територия на труса. Той напомни, че България е била сред първите страни, оказали помощ и това е повод за гордост за българските изселници там.

„Трагедията е много голяма. Помощта не може да стигне веднага-говорим за територия, която е по-голяма от тази на България. Засегнато е население от 15 милиона. Има разрушени пътища. Турция не беше изоставена. От цял свят идват помощи и спасителни групи“.

Започнаха да пристигат и вести, че сред загиналите има изселници от България, каза той. 

Тъжната новина беше потвърдена снощи. Близките на 28-годишната Айлин Канмаз от кърджалийското село Бял извор съобщиха, че под развалините на жилищния им блок в град Хатай са открити телата на 5-годишната й дъщеря и на бащата Мустафа. Айлин Канмаз и 7-месечният им син все още са в неизвестност.

Роденият в Силистра писател Рамиз Чинар казва, че природното бедствие е изместило злободневната тема за президентските избори. Дали те ще се отложат, ще реши президентът Ердоган.

„Въпреки че президентът посочи датата 14 май, официално решение няма. Преди земетресението може да се каже, че президентската кампания беше започнала. Сега дневният ред се измести. Според изборното законодателство при война, природни бедствия и други извънредни положения изборите могат да се отложат с една година от датата на обявяването“

След среща с пострадали в Хатай, президентът Ердоган каза, че в района работят над 20 хиляди спасители, а на местата на срутените сгради за една година ще построят нови.

Цялото интервю на Севда Дюкянджи с доц. Илкер Чолту може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе