Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Свят

Пекин и Москва ще се разплащат в рубли и юани

Пекин и Москва ще се разплащат в рубли и юани

Русия и Китай изключват долара от разплащанията помежду си и минават към национални валути - рубли и юани. Междуправителственото споразумение е подписано от първия вицепремиер и министър на финансите на Руската Федерация Антон Силуанов и председателя на Народната банка на Китай И Ган, пише руското издание „Известия“, цитирано от Агенция "Фокус".

Съгласно приетия договор, плащанията ще се извършват от „Внешторгбанк“ (ВТБ) и Търговската банка на Китай. В момента се работи по стиковане на електронните системи за разплащане (аналозите на SWIFT) на двете страни.

Както отбелязва „Известия“, това споразумение дава зелена светлина на китайските банки, които по-рано не сътрудничиха много охотно с руския бизнес заради разликата в данъчното облагане. Сега договореностите ще позволят обемите на търговията в юани и рубли да се увеличат в пъти.

Според публикацията, съответната информация се намира в писмо до заместник-ръководителя на Министерството на финансите Сергей Сторчак до председателя на Комитета на Държавната дума по финансовия пазар Анатолий Аксаков. Разяснява се, че това следва от отговора на Сторчак в писмо до въпроса на Аксаков за това, какво е направено за „засилване на работата по изграждане на взаимни споразумения с руските икономически партньори в национални валути с цел укрепване на икономическата сигурност на страната“.

„За да се увеличи обемът на разплащанията в национални валути, е необходимо да се формира пазар за рублеви юанови финансови инструменти ”, каза Аксаков. „Така ще да се застраховаме от рисковете от колебания в курса на основните стоки на руско-китайската взаимна търговия“.

Според оценките на Аксаков, през следващите години делът на разплащанията с Китай в рубли може да се увеличи от сегашните 10% до 50%.

Москва и Пекин възнамеряват активно да насърчават използването на националните валути в двустранното търговско и инвестиционно финансиране, да улеснят търговията и да създадат благоприятни условия за инвестиции от страна на икономическите субекти на двете страни.

 

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе