Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Свят

Папата на среща с Вартоломей за мигрантите

Папата на среща с Вартоломей за мигрантите

Световното обществено мнение не може да пренебрегне колосалната хуманитарна криза, заявяват в обща декларация Франциск, Вселенския патриарх и архиепископ Йероним (ПЪЛЕН ТЕКСТ по-долу)

Папа Франциск заяви, че желае да вземе бежанци със себе си във Ватикана. Той обяви това по време на своето посещение на остров Лесбос, предаде AFP. Папата, който е проявил интерес към съдбата на хилядите бежанци, преминаващи през острова, е на петчасова визита в Гърция. 

За своята тринадесета международна визита папа Франциск избра гръцкият остров Лесбос. Това е петото му посещение в страна от Стария континент. Това посочи директорът на Ватиканския пресцентър - отец Федерико Ломбарди, на пресконференция за представянето на програмата на папската визита, като уточни че „тя е икуменическа и хуманитарна, без какъвто и да е политически характер".

„Тя се ражда от безпокойството на папата за мигрантите, споделено с патриарх Вартоломей и Гръцката православна църква. След като бе информирано, гръцкото правителство прие идеята и покани официално папата да посети Лесбос".
При пристигането и заминаването на папата от острова, на летището ще бъде и гръцкият министър-председател, Алексис Ципрас, но няма да бъде произнесено никакво официално слово. „От страна на гръцките власти няма да има никаква публична изява", уточни още ватиканският говорител, цитиран от радио Ватикана. 

Посещението на папа Франциск на о.Лесбос сред бежанците е силен сигнал към съзнанието на европейците и на международната общност. Така председателят на Папския Съвет за Справедливост и мир кардинал Питър Търксън коментира в интервю за Радио Ватикана визитата на папата.

Папският самолет кацна на летището в Митилини в 10.20 ч. местно време. Папата беше посрещнат от Алексис Ципрас и от Вселенския патриарх Вартоломей заедно с атинския архиепископ Йероним II, както и от Франческо Папаманолис, председател на Гръцката епископска конференция.

Тримата религиозни лидери се отправиха към бежанския лагер на Мойра, където са приютени 2.500 бежанци, поискали убежище. Около 150 малолетни бежанци са приютени в лагера. По програма религиозните водачи трябва да преминат през вътрешния двор, където се регистрират бежанците, за да стигнат до палатка издигната в центъра на лагера, в която ще поздравят лично 250 бежанци.

"Това ще бъде първият им жест с който ще изразят своята солидарност и духовна близост", отбеляза отец Ломбарди, „Става въпрос за един от най-важните моменти от визитата". Предвидени са кратки слова на Йероним II (на гръцки), след това Вартоломей (на английски) и накрая папа Франциск (на италиански). Тримата подписват днес и съвместна декларация за икуменически ангажимент от хуманитарен характер. (ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ може да видите по-долу, б.р. от 14.07 часа)

Заедно с 8 бежанци от различна националност и език, папа Франциск, Вартоломей и Йероним II ще споделят обяд в един голям контейнер в бежанския лагер.

В 13.45 (местно време) на пристанището на Митилини те се срещнат с гражданската общност и католиците от Лесбос и съседните острови за възпоменанието на жертвите от миграциите. Тук е предвидено слово на папа Франциск на италиански, което ще бъде преведено на гръцки от енорийския свещеник на Митилини. В края на срещата е и икуменическа молитва на три езика.

Визитата приключва с церемония по изпращането на летището, където са предвидени три частни срещи с министър-председателя Ципрас, Вартоломей и Йероним II. Предвижда се папския самолет да излети обратно към Рим в 15.15 ч., където се очаква да кацне в 16.30 ч.

Обща декларация
Ние, папа Франциск, Вселенския патриарх Вартоломей и архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним, се срещнахме на гръцкия остров Лесбос, за да изразим нашето дълбоко безпокойство за драматичната ситуация на многобройните бежанци, мигранти и хора търсещи убежище, които са дошли в Европа, бягайки от конфликтите, а в много случаи от ежедневните заплахи за тяхното съществувание. Световното обществено мнение не може да пренебрегне колосалната хуманитарна криза, причинена от разпространението на насилието и въоръжени конфликти, преследванията и дислокацията на религиозните и етнически малцинства, и от изкореняването на семействата от собствените домове, нарушаването на човешкото достойнство, на основните права и свободи на човека.
Драмата на миграцията и насилствената дислокация се отразява върху милиони хора е хуманитарна криза, която изисква солидарен отговор, състрадание, благородство и незабавно и ефективно участие на ресурси. От Лесбос отправяме апел към международната общност да отговори смело на тази огромна хуманитарна криза и нейните причини, чрез дипломатически, политически и хуманитарни инициативи и чрез общи усилия, както в Близкия Изток, така и в Европа.
Като водачи на нашите Църкви, ние сме обединени от желанието за мир и за разрешаването на конфликтите, чрез диалог и помирение. Признавайки положените усилия за помощ и грижи към мигрантите и търсещите убежище, призоваваме всички политически отговорници да използват всички средства, за да гарантират, че хора и общности, включително християнските, могат да останат в родните им земи и се ползват от основното право на да живеят в мир и сигурност. Спешно са необходими широк международен консенсус и помощна програма за утвърждаване на правовата държава, защитата на основните човешки права в тази непоносима ситуация, защитата на малцинствата, борбата с трафика и контрабандата с човешки същества, премахването на опасните курсове за пътуване през Егейско и Средиземно море, и подготовката на сигурни процедури за нови заселвания. По този начин може да се помогне на страните пряко участващи при посрещането на нуждите на толкова много страдащи наши братя и сестри. По-конкретно, изразяваме нашата солидарност към гръцкия народ, който въпреки собствените икономически трудности, даде благороден отговор на кризата.
Заедно тържествено умоляваме за прекратяване на войната и насилието в Близкия Изток, за справедлив и траен мир и достойно завръщане на принудените да напуснат своите домове. Призоваваме религиозните общности да увеличат усилията за приемане, грижа и защита на бежанците от всички религии и за да могат религиозните и гражданските екипи за помощ да координират своите инициативи. Призоваваме всички държави, в периода на несигурност, да разширят временното убежище, да признаят бежанския статут на подходящите и разширят усилията за даване на помощ и заедно положат усилия с всички хора с добра воля за прекратяване на действащите конфликти.
Европа е изправена пред една от най-сериозните хуманитарни кризи от края на Втората Световна война.За посрещането на това голямо предизвикателство призоваваме всички Христови последователи да си припомнят думите на Господ за които един ден ще бъдем съдени: „Защото гладен бях и Ми дадохте да ям; жаден бях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте; гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте...Истина ви казвам: доколкото сте сторили това на едного от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили" (Мат.25, 35.36.40).
От наша страна, послушни на волята на нашия Господ Исус Христос, взимаме категорично решение да засилим нашите усилия за насърчаване на пълното единение между християните. Отново потвърждаваме, убедени, че „помирението означава насърчаване на социалната справедливост сред един народ и сред всички народи...Искаме заедно да допринесем, за да бъде даден достоен човешки прием на жени и мъже мигранти, на бежанци и търсещи убежище в Европа" (Икуменическа харта, 2001). Защитавайки основните човешки права на бежанците, търсещите убежище и мигрантите и на много хора, които живеят в перифериите на нашите общества, ние желаем да извършим мисията на служението на Църквите в света.
Днешната ни среща се провежда с намерението да вдъхнем кураж и надежда на търсещите убежище и на всички които ги приемат и се грижат за тях. Призоваваме международната общност да защитава приоритета на човешкия живот и подкрепя, на всечки нива, политиките за интеграция към всички религиозни общества. Ужасната ситауция на всички засегнати от акуталната хуманитарна криза, включиелно многобройните наши братя и сестри християни, изисква нашата постоянна молитва.
Лесбос, 16 април 2016
Йенроним, Франциск, Вартоломей I

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе