Намирате се в: Силистра / Новини / Спорт

Световен рекорд за финала на световното в Сопот

Сопот. Световният шампионат по лека атлетика в зала в Сопот (Пол) завърши щастливо с рекорд на планетата на 4 х 400 м - 3:02,13 мин. Негов притежател е квартетът на САЩ при мъжете (Клемънс, Вербург, Бърлет Трети и Смит - на снимката), който освен бонуса от $40 000 за титлата ще получат и чек за $50 000 за рекорда. Великобритания е втора с 3:03,49 мин. (рекорд за годината), а Ямайка трета с 3:03,69 мин. (национален рекорд). Досегашният световен рекорд бе отново на САЩ - 3:02,83 мин. и бе поставен на шампионата планетата в зала в Маебаши 1999 г.

Черната перла Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ям) е най-бързата жена на 15-ото световно първенство по лека атлетика в Сопот (Пол). Тя задмина буквално в последните метри фаворитката за титлата Мюриел Ауре (Кот д'Ивоар) и финишира с най-добро постижение в света за сезона от 6,98 сек. Ауре остана втора със 7,01 сек, а бронзът отиде при Тиана Бартолета (САЩ) - 7,06 сек. С успеха си днес Прайс вече има всички титли в спринта. През миналото лято тя триумфа на световното на открито на 100 м, 200 м и 4 х 100 м. Шампионката на 60 м от световното в Истанбул 2012 Вероника Кембъл Браун (Ям), която тук участва за първи път след наказанието за допинг остана пета със 7,13 сек.

В очакваният с голям интерес финал в скока на височина при мъжете европейският рекордьор с 2,42 м Иван Ухов (Рус) остана втори с 2,38 м. Титлата отиде при Мутаз Баршим (Кат), който завърши с рекорд на Азия от 2,38 м. Без проблеми титлата в щафетата на 4 х 400 м при жените спечели САЩ - 3:24,83 мин., като за бягащата на четвърти пост Тате това бе второ злато в Сопот след това на 400 м. Среброто остана за квартета на Ямайка - 3:26,54 мин, а бронза за Великобритания - 3:27,90 мин.

В овчарския скок при жените световна шампионка стана Йерислей Силва (Куба) с 4,70 м., пред Анжелика Сидорова (Рус) - 4,70 м и Юрина Свободова (Чех) - 4,70 м. Олимпийската шампионка и рекордьорка на планетата Дженифър Сур (САЩ) се провали оставайки едва пета с 4,65 м. Състезанието при дамите бе наблюдавано от трибуните от бившия световен рекордьор в овчарския скок и настоящ вицепрезидент на ИААФ Сергей Бубка (Укр) и настоящия Рено Лавиени (Фр). Двамата бяха седнали един до друг във ВИП-а и коментираха приятелски случващото се в сектора при дамите.

Световната рекордьорна Гензебе Дибаба (Ет) спечели финала на 3000 м с 8:55,04 мин. Втора в Сопот остана вече бившата шампионка на планетата Хелън Обири (Кен) с 8:57.72 мин., а трета е Юсуф Джамал от Бахрейн с 8:59.16 мин. На 60 м с препятствия при мъжете златото спечели Омо Осагае (САЩ) с нй-добър резултат в света за сезона от 7,45 сек. Фаворитът Паскал Лагард (Фр) остана втори със 7,46 сек, а трети е Гарфилд Дарие (Фр) с личен рекорд от 7,47 сек.

Французойката Елойс Лесур спечели титлата в скока на дължина. 25-годишната черна перла постигна най-добрия си резултат 6,85 м в четвъртия опит. Среброто остана за британката Катарина Джонсън-Томпсън, която в "Ерго Арена" завърши с личен рекорд от 6,81 м. С 6,77 м бронзът отиде при Ивана Шпанович (Сърбия). Във финала на 800 м при дамите титлата взе Шанел Прайс (САЩ) с 2:00,09 мин. На 3000 м при мъжете световен шампион със 7:54,94 мин. стана Салеб Ндику (Кен). Мохамед Аман (Ет) спечели златото на 800 м с 1:46,40 мин. Той не допусна изненада във финала и защити титлата си от преди две години в Истанбул. Така Аман вече притежава два златни медала от шампионат на планетата в зала и един от състезание на открито. Втори и трети са съответно състезателите на домакините Адам Кшчот - 1:46,76 мин и Марчин Левандовски - 1:47,09 мин.

С отличен последен опит Лукман Адамс (Рус) победи в тройния скок със 17,37 м (най-добър резултат в света за годината). Втори със 17,33 е Ернесто Реве (Куба), а трети неговия сънародник Педро Рикардо със 17,24 м.

В крайното класиране по медали № 1 е САЩ с 8 златни, 2 сребърни и 2 бронзови, пред Русия - 3 зл и 2 сребърни и Етиопия 2 златни и 2 сребърни. Медали взеха 30 държави. САЩ е първи и в подреждането по точки със 142, пред Полша - 67 и Великобритания - 61 т. Благодарение на петото място в тласкането на гюле на Георги Иванов България е на 38-а позиция с 4 т от 50 държави с точки от общо участващите в Сопот 147 държави. Следващото първенство на планетата в зала ще е в Портланд (САЩ) през 2016-а.