СЕНЗАЦИЯ! Унгария спечели дунавското дерби

Аутсайдерът Унгария победи с 2:0 Австрия – един от отборите, определяни като потенциална изненада на европейското първенство, за огромно удоволствие на премиера Виктор Орбан, който беше в ложата.

Футболистите на Марсел Колер записаха първа загуба след поредица от 9 победи в официални мачове!

Неочаквана, но зрелищна дунавска драма видяха зрителите на ст. „Матмут Атлантик" в Бордо!

Този мач можеше да има и друг завършек, ако в първата минута Давид Алаба не беше ударил гредата.

В първите минути похвали заслужи 40-тодишният вратар Габор Кирай, който със своя неизменен анцуг записа рекорд за най-възрастен футболист на еврофинали.

Сякаш дълго време статистиката в мача оставаше незабелязана – унгарците почти непрекъснато владееха повече топката и през цялоот време имаха повече отправени точни удари.

Логиката възтържествува в 62-ата минута, когато Ласло Клайнхайслер изведе Адам Шалай пред вратата, капитанът Кристиан Фукс глупаво му покри засадата и той технично прокара топката покрай Алмер - 1:0 за Унгария!

А 4 минути по-късно драмата беше пълна: изравнителен гол на австриеца Мартин Хинтерегер беше правилно отменен, тъй като преди това Драгович изрита в крака Тамаш Кадар. И така, вместо попадение - втори жълт картон за грубияна и Австрия остава с 10 човека!

Всичко приключи в 87-ата минута: Золтан Щибер беше изведен сам напред, спринтира и спокойно прехвърли Алмер - 2:0 за Унгария!

Съседският сблъсък никак не беше миролюбив. Много груби нарушения бяха подминати от съдията в опит да позволи по-твърда игра, та дори посягания с ръце, други наказа. Унгарецът Атила Фиола дори отърва счупване на крака след твърдо единоборство.

Незабравима празнична вечер в Будапеща!

И тъга във Виена, която се беше събрала пред огромния екран на площада пред кметството.

А пред тв камерите след мача селекционерът на Унгария Бернд Щорк само промълви: "Това е сбъднат сън!"

Статистика

Група F

Австрия - Унгария 0:2

Стадион "Матмут Атлантик", Бордо, 37 000 зрители

АВСТРИЯ: 1. Алмер, 3. Драгович, 4. Хинтерегер, 5. Фукс, 7. Арнаутович, 8. Алаба, 10. Юнузович (60 - 20. Забитцер), 11. Харник (77 - 18. Шьопф), 14. Баумгартлингер, 17. Клайн, 21. Янко (65 - 9. Окотие)
Селекционер: Марсел Колер

УНГАРИЯ: 1. Кирай, 2. Ланг, 4. Кадар, 5. Фиола, 7. Джуджак, 8. Наги, 9. Шалай (69 - 19. Прискин), 10. Гера, 11. Немет (89 - 16. Пинтер), 15. Клайнхайслер (80 - 18. Щибер), 20. Гузмич
Селекционер: Бернд Щорк

ГОЛМАЙСТОРИ: Шалай 62, Щибер 87

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Драгович (АвС); Немет (УнГ)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Драгович (АвС) 66