Извънредни новини
Намирате се в: Силистра / Новини / Спорт

Най-интересното около Сочи часове преди откриването

Най-интересното около Сочи часове преди откриването

Сочи. Броени часове остават до грандиозната церемония по откриването на Зимните Олимпийски игри в Сочи. Организаторите готвят зашеметяваща изненада за зрителите и посетителите.

Първото българско участие на Зимна Олимпиада е през 1936 година в германския курорт Гармиш-Партенкирхен, припомня БГНЕС.

Първият медал за България обаче идва 44 години по-късно. През 1980 г. Иван Лебанов печели бронз в ски бягането. Надеждите за медал на родните олимпийци в Сочи обаче изглеждат мираж.

Любопитното е, че като един от най-топлите градове в Русия, Сочи изглежда необичайно място за провеждане на зимни игри.

БГНЕС пък предоставя 9 любопитни факта за руския град:

1. Всички известни хора (или които могат да си го позволят) имат дача там.

Комунистическият диктатор Йосиф Сталин популяризира Сочи, след като си построява там лятна дача, руско ваканционно жилище, през 30-те години на миналия век. В следващите години градът става предпочитана лятна дестинация от мнозина руски политици, включително от президента Владимир Путин, който има две дачи там.

Дачите в Сочи се търсят все повече и от ултрабогатите т. нар. олигарси, които си поделиха голяма част от руската икономика след разпадането на СССР. Популярността на курорта сред богатите и влиятелни хора предизвика критики, че той е станал недостъпен за обикновените руснаци, които често го посещаваха след установяването му като ваканционно селище през 50-те години на миналия век.

2. Зимните олимпийски игри в Сочи всъщност не се провеждат в Сочи

Олимпийските игри в Сочи не се провеждат в самия Сочи, който технически се състои от площ от 32 кв. км, наречена Централний. Спортистите ще се състезават в Адлер, в област Сочи, северно от грузинската територия Абхазия. Няколко крайбрежни района южно от Сочи-град приемат Централния олимпийски стадион и спортни обекти като зали за хокей на лед, кърлинг и фигурно пързаляне.

Състезанията на открито като ски и бобслей ще се провеждат в курорта Красная поляна, на около 50 км от Сочи в Западните кавказки планини.

3. В баровете и ресторантите няма да се пуши

В Русия винаги може да се намери запалка. През октомври по щастлива случайност мъж извади от джоба си запалка и бързо спаси олимпийския огън, който беше угаснал заради вятъра. Но на игрите в Сочи пушенето ще бъде забранено, с което те ще станат 12-та Олимпиада в историята, приела тази мярка.

Това ще бъде изпитание за страната, която все още обича пушенето – през 2012 г. близо 60% от мъжете и 40% от цялото възрастно население признава, че редовно пали цигара, сочат данни на Световната здравна организация. Продажбата на цигари и пушенето бяха забранени в олимпийския комплекс в Сочи, с изключение на специално обозначени зони за пушене.

Пушенето е забранено и в баровете и ресторантите в Олимпийския парк. Русия забрани пушенето на обществени места, включително летища и гари миналия юни и ще разшири забраната за кафета, барове и ресторанти през юни 2014 г. Тя ще наложи и минимална цена, равняваща се на 2 долара за пакет, в опит да намали смъртните случаи, причинени от пушене. През 2012 г. те са били общо 400 000.

4. В Сочи има гей барове

В Сочи няма хомосексуални, заяви кметът на града Анатолий Пахомов. Това само по себе си е достатъчно любопитно, но има и гей барове. Кабаре Маяк в Сочи, което приема както хомосексуални, така и хетеросексуални, има среднощно шоу с певци травестити. Въпреки че хомосексуалността беше федерално престъпление в Русия до 1993 г., Сочи беше свърталище на хомосексуалните по времето на СССР заради спокойната обстановка и отдалечеността си от големите градове.

През юли президентът Путин подписа закон, който забранява гей пропагандата и превръща в престъпление разпространяването на информация за "нетрадиционни сексуални отношения" сред непълнолетните. След това той смекчи позицията си, като заяви, че хомосексуалните са добре дошли на Олимпийските игри през 2014 г. Но на 17 януари Путин коментира пред група доброволци на Олимпиадата: "Моля ви, оставете децата на мира".

5. В Сочи са били обучени първите маймуни, изпратени от Русия в Космоса

Той е символ на космическата надпревара от 60-те години на миналия век по времето на Студената война, запечатана в колективното съзнание в образа на маймуна в пълна униформа на космонавт. Първите маймуни, които Русия изпраща в Космоса, Абрек и Бион, са обучавани в Сочи за седемдневната си мисия през декември 1983 г.

6. Казаци патрулират по улиците на града

Със своите вълнени шапки, сака с множество медали по тях и огнените си танци казаците си спечелиха място във възприятията на света за Русия с помощта на големите руски писатели Лев Толстой и Александър Пушкин. Всяващите ужас в миналото конници, които охранявали границите на царска Русия, обединиха силите си с патрулиращите полицаи в Сочи.

Русия и казаците имаха бурни отношения в миналото. След като векове наред беше съюзник на Русия, източният славянски народ страда жестоко по времето на комунистите заради противопоставянето си на Червената армия. Но след разпадането на СССР казаците постепенно си върнаха подкрепата на обществото в Русия. Спомняйки си кавказката война от средата на 19-ти век, когато казаците служеха като гранични стражи, настоящият губернатор на Краснодарска област, където се намира Сочи, Александър Ткачев нае хиляда казаци да помагат в осигуряването на безопасността на Игрите. Казаците са само малка част от силите за сигурност на Олимпийските игри, наброяващи 40 000 души.

7. Тостовете в Сочи не са задължително с водка

Правилата за тостовете в Русия са сложни. За какво и с кого да вдигнеш тост се променя с всяко чукване на чашите, но едно нещо е постоянно – водката. Но в Сочи тя често се заменя с кавказкия си еквивалент чача, грузинско бренди от изстискани плодове. Тя обаче често се дестилира контрабандно, така че ако пробвате, по-добре потърсете по-безопасни безопасни бутилирани разновидности.

Подобно на италианската грапа, чачата е с вкус на кожа на грозде и орехови черупки. В Грузия се смята, че чачата има лековити свойства, успокоява болки в ушите и помага за храносмилането. Точно като водката.

8. Кухнята може да е арменска и грузинска

Сочи, който преживява мултиетническа колонизация през 19-ти век, технически е руски град, но храната е много разнообразна. Арменците съставляват 20% от населението на града, а заради близостта си до Грузия Сочи предлага внушително разнообразие от типичните за страната кулинарни деликатеси.

9. В Сочи се намират много обекти, обявени от ЮНЕСКО за световно културно наследство

Гостите на Олимпийските игри ще могат да влязат в Кавказкия биорезерват, обявен от ЮНЕСКО за световно културно наследство. Той отчасти се застъпва с Националния парк в Сочи в Западен Кавказ. Тисовата и чемширова гора, най-лесно достъпният биорезерват в Сочи, включва 1000-годишни дървета и образци на растения от праисторическите времена.

Резерватът, който е една от най-големите защитени местности в Европа, приютява 30 бозайника, характерни само за тези географски ширини, като кавказкия бизон и персийския леопард, който е един от талисманите на Олимпиадата в Сочи

Освен това, БГНЕС предоставя 10 странни факти за Олимпиадата в Сочи.

Ето най-интересните случаи:

1. Трудно е да си го представите, но Зимните олимпийски игри не са толкова мащабни, колкото Летните. Предстои ни да наблюдаваме 15 вида спорт, докато през Летните игри те са цели 41.

2. Това са най-скъпите Олимпийски игри в историята. Те ще струват около 51 милиарда долара - малко повече от основния бюджет на Русия, който е 12 милиарда долара. Само за сравнение, Зимните олимпийски игри във Ванкувър струваха близо 8 млн. долара.

3. До този момент никога не е имало толкова много представени страни в тези състезания. 88 е точната бройка на държавите, които ще участват в Сочи. Можем да кажем "Добре дошли на Олимпийските игри" на Парагвай и Зимбабве!

4. Размерът има значение. Най-големите държави изпращат най-много атлети тази година. САЩ ще имат 230 състезатели в Сочи, докато Русия ще гони медалите с 225 спортисти. Канада има 220, а следваща в класацията е Швейцария (163).

5. За тази Олимпиада има три талисмана (животни), които бяха избрани след гласуване от обикновените руски граждани: Полярна мечка, заек и леопард.

6. Лоло Джоунс се завърна! Спомняте си я - двукратна световна шампионка на 60 м. с препятствия... Признала се за девственица... Попадаше често на първите страници на спортните вестници по време на игрите през 2008 и 2012 година. След като не спечели медал на предните игри, тя просто реши да смени спорта с бобслей.

7. Шон Уайт все още е най-добрият сноубордист в света. Той е само на 27 години, но изглежда, че все едно се състезава от доста време. Двукратен олимпийски шампион - от Зимните олимпийски игри в Торино 2006 година и зимните олимпийски игри във Ванкувър 2010 година в дисциплината халфпайп. Известен е с прякора си "Летящият домат". Ако желаете, заложете парите си на него за предстоящата Олимпиада в Сочи.

8. И трите представителки на фигурното пързаляне на САЩ са блондинки. Грейси Голд (18 години), Ашли Уагнър (22 години) и Полина Едмъндс (само на 15 години) ще се състезават в Сочи.

9. Има 12 нови събития, включително смесена отборна надпревара по фигурно пързаляне и ски скокове за жени.

10. Състезателите, които спечелят първите места на 15 февруари, ще получат специални златни медали с парченце метеорит, част от който падна в Русия на същата дата, но преди година.

11. В Сочи са избити всички улични кучета, които са се размотавали в града, преди да пристигнат туристи и състезатели

Официалната церемония по откриването на Олимпийските игри в Сочи започва в 18:00 ч. българско време тази вечер.

Добавете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са маркирани *

*

*

Скролване до горе