Драма! Франция се спаси в края срещу Албания

Антоан Гризман и Димитри Пайе спасиха Франция. Те донесоха драматичния успех с 2:0 над Албания в група "А" от Евро 2016.

Пред над 55 000 на "Стад Велодром" "петлите" ликуваха и станаха първият отбор осигурил си класиране за осминафиналите на Евро 2016.

Домакините на финалите изпортиха една дузина положения най-вече през втората част. Жиру, Погба, Канте и Матуиди и останалите звезди във френския тим си скъсаха да стрелят извън вратата на албанците. Французите отправиха 22 удара към врата и чак последните два бяха точни. Но с цената на голове.

В 90 минута Антоан Гризман взриви "Стад Велодром". Той вкара с глава за радост на всички фенове. В шестата минута от продължението Димитри Пайе довърши албанците с втори гол. Това е и второ негово попадение в турнира.

Албания пък изпусна да поднесе най-голямата изненада в турнира. Тимът вече е с единия крак извън европейското след като в първия мач падна 0:1 от Швейцария.

Преди старта имаше минута мълчание в памет на убития преди два дни френски полицай и жена му.

"Петлите" проспаха първата част. В нея Жиру имаше два шанс за гол, но ги пропусна. Дори прехвръкнаха искри между селекционера Дидие Дешан и Мартиал.

Всъщност Албания създаде най-чистото положение през първата част. Тимът изпълни добре заучено положение от корнер, но ударът на Леняни от точката за дузпата бе блокиран.

Второто полувреме бе коренно различно. Положенията валяха едно след друго пред вратата на албанците. Те все пак се бранеха храбро и се държаха. Дори при една от контраатаките Мемушай удари греда.

"Петлите" включиха веднага на скорост и отговориха с греда на Жиру. Малко след това той бе сменен, а стадионът го освирка.

Късметът се усмихна на "петлите" в последната минута. Тогава Адил Рами центрира в наказателното поле, където Антоан Гризман бе оставен непокрит и с глава простреля вратата на Бериша за 1:0. В 6-ата минута на добавеното време и Димитри Пайе изригна. Той развинти защитата на съперника и с удар в далечния ъгъл оформи крайното 2:0.

Статистика

Франция: Лорис, Саня, Рами, Косчелни, Евра, Канте, Пайе, Коман (68 - Гризман), Мартиал (46 - Погба), Жиру (77 - Жиняк)
Селекционер: Дидие Дешан

Албания: Бериша, Аголи, Маврай, Айети (85 - Весели), Хисай, Кукели (74 - Джака), Мемушай, Абраши, Леняни, Лила (71 - Роши), Садику
Селекционер: Джани Де Биази

Голмайстори: Гризман 90; Пайе 90+6
Жълти картони: Канте (Фр); Кукели, Абраши (Алб)
Съдия: Уилям Колъм (Шот)

В другия мач от групата по-рано Румъния и Швейцария завършиха 1:1.

Класирането в група "А" изглежда така:

1. Франция 6 точки
2. Швейцария 4
3. Румъния 1
4. Албания 0

Последни мачове от групите: На 19 юни от 22,00 ч.: Румъния - Албания и Швейцария - Франция