Намирате се в: Силистра / Новини / Спорт

Григоров/Янакиев са №1 в 4-и кръг на Hyundai Racing Trophy

Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев спечели четвърти кръг на едномарковия шампионат Hyundai Racing Trophy, част от рали „Стари Столици". Те финишираха с общо време 01:02:25.4 ч. Това е трета победа за екипажа, след рали „Твърдица - Елена" и рали „Сливен".

Второ място зае екипажа Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков с време 01:04:28.1 ч, а на трето място завършиха Дочо Цвятков/Александър Спиров с време 01:04:33.1 ч.

В последния етап SS09 Шуменска крепост трябваше да се реши цялото състезание, защото разликата между първите два екипажа Христо Геров/Марин Костадинов и Григор Григоров/Янаки Янакиев бе само четири десети. Геров натисна прекалено много, подхлъзна се и спря. Не успя да потегли навреме, закъсня за контролата и отпадна от състезанието.
Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев получи чек на стойност 2000 лв., а вторият екипаж Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков взе награда от 1000 лв. Третият екипаж Дочо Цвятков/Александър Спиров получи чек на стойност 500 лв. Чековете от наградния фонд на шампионата, осигурен от партньорите „Тотал България", връчи Василена Стефанова. В награждаването се включи и Стефан Митов (на снимката), кънтри мениджър на „Индустриал комерс", официален вносител на „Хюндай" за България.

Екипажите на Hyundai Racing Trophy бяха отличени и с други награди от рали „Стари сторици". Екипажът Григор Григоров/Янаки Янакиев получиха купа за 3-то място в клас RC5, а пилотите Григор Григоров и Симеон Симеонов спечелиха първо и второ място на „Купа Джуниър" на българския рали шампионат.

Във втория ден на рали „Стари столици" екипажите минаха през 5 специални етапа – Ардашес 1, Новосел 1, Ардашес 2, Новосел 2 и Шуменска крепост.

В петия етап SS05 Ардашес 1 екипажът Геров/Костадинов завърши първи с време 04:55.8, следван на три секунди от Григоров/Янакиев с време 04:58.0. Цвятков/Спиров бе трети с време 05:03.3, следван от Симеонов/Гвоздейков - 05:06.4.
Обрати настъпиха в шестия етап – SS06 Новосел 1. Григоров/Янакиев записа три секунди преднина пред Геров/Костадинов (08:47.3) и завърши първи с 08:44.2. Симеонов/Гвоздейков зае третата позиция с време 09:00.9, следван от Цвятков/Спиров - 09:11.0.

В следващия етап – SS07 Ардашес 2 първи завърши Григоров/Янакиев (04:53.6), втори Геров/Костадинов (04:56.6), трети Симеонов/Гвоздейков (05:03.2) и четвърти Цвятков/Спиров (05:05.0).

В четвърти етап – SS08 Новосел 2 Григоров/Янакиев стопи преднината в генералното класиране на Геров/Костадинов и поведе с четири-десети разлика. Той завърши първи с време 08:39.6, а втори бе Геров/Костадинов - 08:46.3. В борбата за третото място Симеонов/Гвоздейков (08:57.1) също топи преднината на Цвятков/Спиров (09:05.1), но недостатъчно.

В последния пети етап – SS09 Шуменска крепост Григоров/Янакиев завършиха на първо място с време 06:36.4, следвани от Симеонов/Гвоздейков с време 06:42.0. Трети завърши Цвятков/Спиров с време 06:57.7. Екипажът Геров/Костадинов закъсня за контролата и отпадна от състезанието.

След състезателен етап 5 – Новосел 1, треньорът на Hyundai Racing Trophy – Петър Гьошев коментира представянето на екипажите на едномарковия шампионат.

„Изключително интересна надпревара. В такъв тип състезание пилотите израстват много като спортни умения. Вече четири автомобила се състезават в шампионата, което показва, че има битка за първото и второто, както и за третото място. Днес във втория ден условията са много тежки - дъжд, листа, кал, мъгла. Всички екипажи карат много чисто, много предпазливо, но същевременно бързо на фона на резултатите на другите автомобили. Мисля, че се движим много добре и състезанието върви перфектно за Hyundai Racing Trophy.

Определено очаквах новият пилот Христо Геров да постигне тези резултати, тъй като е доста по-опитен от другите и кара с по-голямо самочувствие. В първия ден екипажът Геров/Костадинов поведе колоната, следван от Григор Григоров. Дочо Цвятков е с нов навигатор – Алекс Спиров и е напълно нормално да има период на адаптация, който претърпява. Може би той се чувства леко некомфортно в колата, защото вероятно все още нямат синхрон. Направили са само две минавания за опознаване на трасето, което Дочо не познава, не го е карал никога.

Виждам един много млад пилот – Симеон Симеонов, който се представя много добре. Очарован съм от него. Това е човекът, който има най-добра психика в отбора от всичките пилоти. Картинг школата си показва своя резултат и пред това момче има страхотно бъдеще. Григоров/Янакиев са рутиниран екипаж. Карали са заедно вече няколко състезания. Григор води във временното класиране и е съвсем логично да задържи преднината си. Не трябва да прави излишни рискове и да се опитва да спечели това състезание, защото би му коствало ценни точки за шампионата.", коментира Петър Гьошев.