Намирате се в: Силистра / Новини / Спорт

Хърватка и мароканец спечелиха маратона в С. Загора

Хърватката Николина Сустич и мароканецът Лахсен Мокраджи записаха днес имената си като първите в историята шампиони на Старозогарския маратон. Дебютното издание на състезанието премина при отлична организация и определи световните шампиони за хора с увреден слух, което придаде допълнителен колорит на празника в града на липите.

Стартът бе даден от зам.-кмета на града Красимира Чахова, която веднага след това се включи в бягането на 10 км, че дори стана шампионка в групата на по-възрастните атлетки.

Изключително драматичен бе завършекът на мъжкия маратон. Финален спринт определи шампиона, който си осигури победата в последните 100-ина метра. Най-издръжлив от бягащите в пакет през всичките 42 км атлети се оказа мароканецът Лахсен Мокраджи, завършил за 2.26:03 ч. Само две секунди след него финишира Патрик Патрик Муриуки Вачира, а секунда по-късно завърши и победителят от Варненския маратон Ахмет Насеф(Ит), който единствен остава с шансове за джакпота от 20 000 лв. и то само ако победи на Софийски маратон през октомври. С най-предно класиране от българите е Илия Куцаров с 2.59:57 ч.

„Тежко състезание, но се оказа, че правилно съм разпределил силите си и бях най-свеж за финалния спринт. Последните 150 метра бяха просто „убийствени"... Това е втора моя победа в България, тъй като през 2013 г. спечелих Софийския маратон. През октомври отново ще дойда за маратона в столицата ви," заяви веднага след финала щастливият шампион, който има във визитката си лично постижение 2.12 ч.

При жените победителката си осигури рано-рано комфортна преднина и просто я поддържаше до края. Атаката на Николина Сустич след 10 км се оказа непосилна за останалите и хърватката финишира близо 4 минути пред Неле-Алдер Беренс от Германия, която спечели златото от Световното първенство за глухи. Нещо повече - според делегата на шампионата на планетата Ричърд Пиърс, германката е подобрила най-доброто световно постижение на полумаратон. Трета остана българката Радосвета Симеонова, докато шампионката от Варна преди месец Еверлин Косгей (Кен) получи болки в краката и завърши четвърта, което я извади от битката за джакпота.

„Допадна ми трасето и рискувах с атака още в началото. Никой не ме последва и оставаше само да поддържам темпото, което хич не бе леко. За щастие удържах и това сега ме амбицира да пристигна в България и за Софийския маратон през октомври. Преди това обаче – междувременно - ще направя един ултра маратон около Монблан," каза след успеха си шампионката Николина Сустич, която пристигна с лично постижение 2.47 ч. и над 20 пробягани маратона в кариерата си.

Втора поредна победа на 21 км от тазгодишната българска маратонска верига записа европейската вицешампионка на крос Милица Мирчева, който ще представя страната ни на Олимпиадата в Рио в класическата дисциплина на 42.195 км. При мъжете в полумаратона най-бърз бе Юсеф Сбаи от Мароко.

Изключително емоционално бе посрещната световната титла за глухи на японеца Тошиюки Йошида. Членовете на неговия фенклуб изпаднаха във възторг след победата му, а след награждаването го понесоха на ръце.

Много овации събра и най-възрастният по трасето – 80-годишният Петър Петров от Панагюрище, завършил полумаратона на 21 км за 2.58 ч.

Призьорите бяха отличени от министъра на младежта и спорта Красен Кралев и зам.-кмета на Община Стара Загора Красимира Чахова. Общият награден фонд на маратона бе 55 000 лв.

Третия и последен етап от новосформираната тази година българска маратонска верига под мотото „Бягането - начин на живот" е на 9 октомври със Софийския маратон, който за първи път ще определи и балканските шампиони в тази дисциплина.

Ето и призьорите на Маратон Стара Загора 2016:

Маратон 42.195 км
Мъже: Лахсен Мокраджи(Мар) 2.26:03 ч., Патрик Муриуки Вачира(Кен) 2.26:05, Ахмет Насеф(Ит) 2.26:06
Жени: Николина Сустич(Хър) 2.54:53, Неле-Алдер Беренс(Гер) 2.59:03, Радосвета Симеонова(Бъл) 3.08:34.

Полумаратон 21 км
Мъже: Юсеф Сбаи(Мар) 1.10:43, Димчо Мицов(Бъл) 1.13:31, Стоян Николаев(Бъл) 1.13:46.
Жени: Милица Мирчева(Бъл) 1.23:59, Маринела Нинева(Бъл) 1.27:10, Анита Кръстева(Бъл) 1.30:48.

10.5 км
Мъже Тодор Кънев(Бъл) 35:50 мин., Валентин Паскалев(Бъл) 36:19, Деян Атанасов(Бъл) 36:31.
Жени: Моника Георгиева(Бъл) 42:20, Габриела Данаилова(Бъл) 45:21, Виолета Тотева(Бъл) 46:03.

Световно първенство за глухи маратон 42.195 км
Мъже: Тошиюки Йошида(Яп) 2.47:04 ч., Марсело Рибейро(Браз) 2.56:38, Мартинес Алмейда(Исп) 2.58:02,
Жени: Неле-Алдер Беренс(Гер) 2.59:03р Мария Свиболи(Укр) 3.26:14, Едита Зареба(Пол) 3.53:36.